2006 Yazılım Açıkları Değerlendirmesi

2006 Yazılım Açıkları Değerlendirmesi

154
0
PAYLAŞ

Son 12 ayda güvenlik uzmanları tarafından bulunan yada suçlular tarafından suistimal edilen yazılım açıklarında hızlı bir artış gözlendi. Dünyanın en büyük yazılım üreticisi Microsoft Corp. bu yıl kritik olarak addetdiği ve hackerların bilgisayalara kolayca girmelerine imkan tanıyan 97 güvenlik açığına yönelik güncellemeler yayınladı .


Buna karşın Microsoft geçen yıl sadece 37 ”kritik” güncelleme dağıtmıştı. Bu yılın 14 kritik açığı , Microsoft’un ancak suçlular tarafından suistmal edildikten sonra farkına varabildiği sıfır gün (zero day) tehditleriydi.

Sıfır gün (zero day) açıklarının en az 11’i , suçluların hedefli kurum saldırılarında kullandıkları Microsoft Office paketlerine ait açıklardı. Microsoft , Office açıklarını düzeltmeye yönelik 37 yama yayınladı . Bu sayı içerisinde yamanmamış 3 Microsoft Word açığı bulunmamakta. Microsoft , bu 3 açıktan ikisinin halen suçlular tarafından aktif şekilde suistimal edildiğini kabul etmiş durumda.
2006 yılı ayrıca işletim sistemi üzerinde çalışan çeşitli yazılımlara (media oynatıcılar, office yazılımları, web tarayıcıları vs.) yönelik saldırıların arttığı yıl olarak da gözlemlendi. Ocak ayında saldırganlar Winamptaki bir açığı kullanarak , kullanıcıların zararsızmış gibi görünen bir playlist dosyasını indirdiklerinde bilgisayarlarına spyware (casus yazılım) bulaşmasını sağlayacak bir yöntem geliştirdiler. Aralık ayında ise bir bilgisayar worm’u , Apple’in Quicktime media oynatıcısındaki tasarım açığını kullanarak , 100.000 Myspace kullanıcısının şifrelerini çaldı. Hesaplar ele geçirildi ve spam yollamak için kullanıldı. Yine aralık ayında güvenlik uzmanları , Symantec’in kurumsal antivirus ürünlerinin birine ait altı aylık güvenlik açığını kullanarak yayılan bir bilgisayar wormu tespit ettiler.
Yazılım açıklarına bu derece odaklanılması, küçük işletme sahipleri ve ev bilgisayar kullanıcıları arasında hergeçen gün gelişen güvenlik bilincine yönelik bir reaksiyon olarak algılanıyor.
Artık çok daha fazla insan sistemlerini firewall ve diğer türden güvenlik yazılımlarıyla koruyorlar. Dolayısıyla saldırganlar, kullanılan işletim sistemine ait açıkları kullanarak içeri girmektense koruyucu güvenlik yazılımlarına ait açıklara saldırmaktalar. Gelecek 5 yılda artış gösterecek atakların bu türden olmasını öngörüyoruz.

Washingtonpost

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

Single Sign On provided by vBSSO