2006 Phishing Saldırıları Değerlendirmesi

2006 Phishing Saldırıları Değerlendirmesi

190
0
PAYLAŞ

Sanal suçlardaki artışın diğer bir önemli ölçütü ise suç gruplarının çalışmalarını geceler ve hafta sonlarından iş günlerine yayması. Birçok kişi için sanal suçların tam gün meslek haline geldiği söylemek yanlış olmaz.


Araştırmalar sonrasında phishing (olta) dolandırıcılıklarının görülme sıklığının Pazar ve Pazartesi günleri önemli ölçüde düştüğü saptandı. Symantec de yeni virus varyantlarının (değişik biçim) derlenme ve yayılma eğilimlerini incelerken benzer bir eğilimin varlığını gözlemledi.
Artık dolandırıcılık ataklarının büyük çoğunluğu Pazartesi ile Cuma arasındaki süreçte çalışma saatleri olan 9 ila 17 arasında gözlemleniyor. Şu anda paraya odaklanmış saldırgan grupları, zaman ve gayretlerini , saldırıları düzen içerisinde yönetebilmenin yollarını öğrenmeye adamış durumdalar.
Saldırganlar ayrıca anti-dolandırıcılık yöntemlerine karşı daha karmaşık önlemler alıyorlar. Bu yıl, bilinen yada şüphe duyulan phishing sitelerine ulaşımı önlemeye yönelik Web tarayıcı temelli birçok araç çubuğunun (toolbar) ve başkaca teknolojik yöntemlerin hayatımızda iyice yer edindiği yıl oldu. Buna karşın , çoğu online dolandırıcılık uzmanı birçok banka ve e-ticaret şirketini hedef alan phishing sitelerini aynı web sunucusuna yerleştirerek trafiği, bot programlarıyla kontrol edebildikleri ev bilgisayarları aracılığıyla bu sunuculara yönlendirmekteler.
Bu tür operasyonlarda , her dolandırıcılık sayfası suçluların kontrol edebildiği bilgisayarın internet adresine bağlı bir Web sitesine ”kısa süreliğine” tahsis edilir. Kurban emaildeki phishing linkine tıkladığı vakit kontrol altındaki bilgisayar üzerinden dolandırıcılık sitesine yönlendirilir.
Hukuki uygulamalar ve güvenlik uzmanları bu gibi durumlarda, trafiği dolandırıcılık sitelerine yönlendiren bot bilgisayarların suçlu olduklarını kaydetse de yönlendirme geçici olmakta. Çünkü dolandırıcı basit bir şekilde, kontrol edebildiği bilgisayarlar arasında değişim yapabilmekte. Bu türden dolandırıcılıklar, güvenlik uzmanlarının doğru phishing (olta ) sunucularını tespit etmelerini çok güçleştiriyor.
Bir uzman ; ”Geçen yıl (2006) phishing dolandırıcılarının devrimsel buluşları ile karşılaştık ve bazı araç çubuğu yapımcıları ve dolandırıcılık sitelerinin kapatılması için çalışan duyarlı insanlar sayesinde suçluların başarılı olmalarının önüne geçtik.”
Ancak herşeye rağmen Ekim ayında saptanmış phishing dolandırıcılıklarının sayısı 37.444’e fırladı. Ağustosta bu sayı 12.000 iken 2005 Ekim döneminde yaklaşık 4.000 kadardı.

Washingtonpost

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

Single Sign On provided by vBSSO